Activities/ContactingAdministrationsForPMPCTurkish

Wiki`nin dil seçenekleri

Harekete katılın !

Bu wiki sayfası FSFE kampanyası olan "Kamu Parası, Kamu Kodu "`nun bir parçasıdır ve eylem çağrısıdır!

Avrupa`da “Kamu Parası? Kamu Kodu!”

Girişimimiz "Kamu Parası? Kamu Kodu!" kamu parasıyla finanse edilen ve kamu yönetiminde kurulan yazılımların özgür yazılım olmasını amaçlamaktadır.Bireysel olarak veya sivil toplum kuruluşu (STK) olarak imzalayabileceğiniz mektuba open letter adresinden ulaşabilirsiniz.Şu ana kadar hedefimize destek veren 29.000'in üzerinde kişi ve 200'e yakın STK var. Ve şimdiden beş kamu kuruluşu; İsveç JobTech Development, Alman Elbmarsch Belediyesi, Asturias'ın İspanyol parlamentosu "Junta General del Principado de Asturias", İspanya'nın Benigànim şehri ve İspanya'nın Barselona şehri açık mektubumuzu imzaladı. Davamızı destekleyen daha fazla idari birimin olmasını istiyoruz. Ancak bunu başarmak için yardımınıza ihtiyacımız var.

Sizden ne istiyoruz

Açık mektuba beş kamu kurumu imza atmış olsa da daha fazla kamu idaresinin imzasını alarak amacımıza destek olmasını istiyoruz. Bu nedenle yaşadığınız ilçe/şehir parlamentosu veya üniversite/okul yönetimi gibi yerel kamu idari birimlerinizle iletişime geçmenizi istiyoruz.

İletişime Geçmek için İyi Nedenler

Hükümetler, bilgi teknolojisi (BT) mal ve hizmetlerinin en büyük alıcıları arasındadır ve yazılım firmaları gelirlerinin %27'ye kadarını hükümetlerden sağlarlar.(daha fazla bilgi için bakın: " Devlet Teknoloji Politikası, Sosyal Değer ve Ulusal Rekabet" , Frank Nagle

Kamu sektöründeki yazılım alımlarının düzenlenmesinin topluma ne kadar fayda sağlayabileceğinin bir örneği Fransada görülebilir. Fransa`daki düzenleme özgür yazılım kullanan şirketlerde yıllık %0,6 - %5,4 artışa , Bilişim Teknolojileri ile ilgili girişimlerin sayısında yıllık %9 - %18 artış, BT ile ilgili işlerde istihdam edilen kişi sayısında yıllık %6,6 - %14 artış ve yazılımla ilgili patentlerde yıllık %5 - %16 azalmaya sebep oldu.

Barselona açık mektubu imzalayıp "Kamu Parası ? Kamu Kodu!" kampanyasının yol gösterici ilkelerini yeni yazılım alımlarında uygulayarak yazılıma ayırdıkları bütçenin %70`inin özgür yazılım yatırımı olarak değerlendirmek istiyor. KOBİ'lerin yazılım desteği/geliştirilmesine katılım oranı %60'a ulaşmıştır.

Bu, yerel kamu yönetiminizle temasa geçmek ve onlardan "Kamu Parası? Kamu Kodu!" desteklemelerini istemek için birçok iyi neden sunar.

İdari bir birime nasıl yaklaşılır

Başlamadan önce elinizdeki kaynakları ve bu amaca yatırmak istediğiniz zamanı düşünün. Hükümetinizi ikna etmeye çalışan tek bir kişi olmanız pek bir anlam ifade etmez. O yüzden burda kolay ulaşılabilir hedeflere odaklanmaya çalışıyoruz: hâlihazırda Özgür Yazılım kullanan ve argümanlarımıza açık olan ve dahil olan pek çok paydaşın olmadığı idarelerle başlayın. Küçük adımlar, birçok yerde büyük bir fark yaratabilir!

Nasıl e-mail/mektup yazılır ?

İlk aşama kiminle iletişime geçeceğiinizi belirlemek.

Ulaşabileceğiniz birçok kamu kuruluşu var:

Kamu kurumlarında çalışan kişilere ulaşabilirsiniz:

İletişim adreslerine, isimlerine ve e-mail adreslerine ulaşmaya çalışın. Eğer isimlerini ve adreslerini direk bulamazsanız,onları arayıp iletişim bilgilerini sorabilirsiniz.

Zamanlama önemlidir! Kiminle iletişime geçeceğinize karar verdikten sonra, büyük resmi düşünün ve zamanlamanızın doğru olduğundan emin olun. Örneğin eğer bu idari birimde bir şeylerin olacağını biliyorsanız devreye girin. Ayrıca proaktif olun ve gelişmeleri takip etmeyi unutmayın!

İkinci adım mektubu yazmak

Mektup ulaşmak istediğiniz idari birime uygun olmalı. Adımların altında örnek bir mektup bulabilirsiniz. Bir mektubun nasıl görünmesi gerektiğine dair genel bir fikir elde etmek için aşağıdaki maddeleri takip edebilirsiniz.:

İdari birime göndereceğiniz mektubunuzdaki argümanlar için kullanabileceğiniz ek bilgiler:

Özgür Yazılımla veya dijital stratejileriyle bağlantılı bir şeyler yayınlayıp yayınlamadıklarına bir bakın.

İletişim kurduğunuz kamu kuruluşunun açık hükümet, açık veri veya açık standartlarla bağlantıları varsa, bunu bir argüman olarak kullanabilirsiniz. Açık hükümet, açık veri ve açık standartlar bir devletin çalışma biçimiyle aynı şekilde kamu idaresinde daha şeffaf bir altyapıya ulaşma hedefini paylaşır. Kamu altyapısında Özgür Yazılıma sahip olmak için açık hükümet, açık veri ve açık standartların taleplerinin genel bir parçası olması gerekir.

Yazmayı planladığınız idari birim, ilerici bir dijital politikayla ilgileniyorsa, bunu mektubunuzda bir argüman olarak kullanabilirsiniz. Dijital stratejilerine bağlı olarak , ilerici dijital politikayla özgür yazılımların kamu yönetiminde kullanılması arasına bir çizgi çekin.

Dijital politika hakkında nasıl duruşları olduğunu anlamak için yayınlanmış dokümanlarını inceleyebilirsiniz. Belki yazdığınız idari birim daha fazla şeffaflıktan yanadır ve hatta özgür yazılım kullanmak istediklerini doğrudan söylüyordur. Ayrıca o idari birimin röportajlarını araştırabilirsiniz, sosyal medyalarını inceleyerek dijital politikalarına dair bir post veya tweetle karşılaşabilirsiniz.

Kamu tüzel kişiliğinin doğrudan özgür yazılımla bir bağlantısı olabilir. Örneğin belki belediye başkanı yerel Linux kullanıcı grubunu veya yerel hacker alanını destekliyor veya başka bir şekilde Özgür Yazılım ile uğraşıyor olabilir. Bu bilgiyi mektubunuzda kullanabilirsiniz ve kamu yönetiminde Özgür Yazılımın kullanımına ilişkin bağları ile ilgili argümanları bulabilirsiniz.

Üçüncü adım mektup/e-mail göndermek

Mektubunuz hazır olduktan sonra daha detaylı bilgi için broşurümüzü ekleyin ve gönderin. “Public Money? Public Code!”-brochure

Şimdi sadece size nasıl cevap vereceklerini beklemek kaldı .

Son olarak: Bizimle iletişime geçin !

Neler yaptığınızı ve nasıl yanıtlar aldığınızı bize bildirirseniz bir sonraki aşamalarda size yardımcı olabiliriz. contact@fsfe.org adresine " PMPC için idari birimlerle iletişim" konulu bir mail atabilirsiniz. Ayrıca, iletişim kurduğunuz kamu tüzel kişiliğini eklemek için lütfen table sayfamızı kullanın.

Örnek mektuplar

Bir mektubun nasıl görünmesi gerektiği ile ilgili fikir sahibi olmak için örnek mektubumuza göz atın. Ancak kendi anadilinizde kişiselleştirilmiş bir mektubun daha iyi olabileceğini unutmayın. Websitemizde on our PMPC-website, videomuzda ve broşürümüzde brochure daha fazla argümana ulaşabilirsiniz.

Mektupta onlarla bir görüşme yapmanızı öneriyoruz. Bunu sadece bir örnek olarak verdik ve bunu istediğiniz başka herhangi bir iletişim şekliyle de değiştirebilirsiniz. Önemli olan biraz takibin olması ve kamu idari birimi ile temasa geçilmesidir. Bununla birlikte, idari birimlerle iletişim kurmaktan çekinirseniz , onlardan +49-30-27595290 FSFE ofis numarasını aramalarını da isteyebilirsiniz. Bizim numaramızı verirseniz, bize önceden haber verin ki kendimizi hazırlayabilelim.

İngilizce

Hollandaca

İspanyolca

İtalyanca

Fransızca

attachment:PMPC example letter en.odt

attachment:PMPC example letter nl.odt

attachment:PMPC example letter es.odt

attachment:PMPC example letter it.odt

attachment:PMPC example letter fr.odt

Portekizce

Türkçe

attachment:PMPC example letter pt.odt

attachment:PMPC example letter tr.odt

Bu mektupları kullanarak iletişim kurduğumuz idareleri burada bulabilirsiniz. PMPCcontacts

Avrupa`dan Başarı Hikayeleri

Yerel Hacklab "PicaPica" Asturias parlamentosunu açık mektubu imzalamaya nasıl ikna etti? Hikayenin tamamını on our webpage burdan okuyabilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Ayrıca bir sorunuz varsa, lütfen contact@fsfe.org adresinden bizimle iletişime geçin.

Yardımınız için teşekkürler ve haberlerinizi bekliyoruz!

İlgili wiki-sayfaları

External links

* Information on the Freedom of Information laws by country


Category/Activities

Activities/ContactingAdministrationsForPMPCTurkish (last edited 2022-08-05 09:45:01 by bonnie)