Sestanek Fellowship Slovenija
- start
- 2011-02-16
- End
- 2011-02-16
- title
- Sestanek Fellowship Slovenija
- Location
- Kiberpipa, Kersnikova 6, Ljubljana
- Topics
- I ♥ Free Software, DFD2011, razno
- Description
I ♥ Free Software, Document Freedom Day 2011, FreedomBox ter nekateri zanimivi sorodni projekti (Seeks, YacY, PageKite), Windows Tax, WebM/VP8 in MPEG, prva(?) slovenska ergonomska tipkovnica
Mesečni Sestanek Slovenske Fellowship skupine
16.2.2011, ob 18.00 v Kiberpipi, Kersnikova 6, Ljubljana
Contents
Prisotni
Andrej Čremožnik, Domen Kožar, Matija Šuklje
I ♥ Free Software
INEPA in PSS sta imela to akcijo na Facebooku. Par tweetov je bilo poslanih Matija je napisal blog post in dental na http://identi.ca. Je še kdo kaj poslal na to temo?
Kolikor sem slišal, so bili ljudje kar navdušeni nad tem. Naslednje leto bi lahko mogoče prej še vključili ostale skupine (npr. LUGOS, Kiberpipa, CC, Ljudmila), da bi bila akcija čimbolj vidna.
Globalno je bil projekt kar uspešen: http://fsfe.org/news/2011/news-20110215-01.en.html http://identi.ca/ilovefs. http://blogs.fsfe.org/maelle/?p=228
Document Freedom Day 2011
DFD2011 bo 30. III. 2011.
Gašper Žejn se je javil, da prevzame glavno organizacijo za DFD 2011 v Sloveniji.
Ideje:
- mogoče kaj o VP8?
- povabiti knjižnice k sodelovanju, ker je arhiviranje dokumentov za prihodnje generacije njihov primarni namen in so odprti formati edin pravi način za doseganje tega.
Prosto programje za NVO
drugič
Razno
Kasacijsko sodišče v Franciji (najvišje tamkajšnje sodišče za to področje) je odločilo:
- da morajo proizvajalci računalnikov povrniti „Windows Tax“ kupcem, ki nočejo Windows
- da morajo isto storiti tudi prodajalci računalnikov
Glede „Windows Tax“ pa se je v Italiji začela razredna tožba, kjer poskušajo isto doseči.
Google prijavil VP8 na IETF kot internet standard, kar pomeni, da bodo moral biti relevantni patenti na voljo po royalty free pogoji. MPEG LA išče patente za vs. WebM. Hkrati pa MPEG namerava naslednji kodek izdati kot ISO Type 1 Licensing, kar dejansko pomeni, da bojo morali biti patenti royalty free. Čudni časi…
11. III. 2011 bo okrogla miza glede digitalnih intelektualnih pravic v Unionu.
Freedombox Foundation je nastal. Freedombox projekt ima za cilj narediti majhno poceni napravo, ki bi služila kot osebni strežnik, na katerem bi tekle distribuirane prosto programske rešitve za storitve, za katere danes uporabljamo oblake. Namen tega je, da bi uporabniki dobili zopet svoje podatke v svojo oblast. Večina projektov že obstaja v stabilni ali vsaj razvijalski različici (npr. GNUsocial, Diaspora, StatusNet mikrobloganje, e-mail strežniki, XMPP/Jabber strežniki, ownCloud, spletni strežniki, kriptirani p2p backupi, YaCy, Seeks, …), treba jih je le spraviti v poceni malo škatlico (tudi že obstaja: PlugComputer npr. SheevaPlug), jih zapakirati v trotl-zihr GNU/Linux distribucijo, ki bi bila na taki napravi že prednaložena in točno to nameravajo storiti. Tudi na Fellowship Wikiju se vzdržuje spisek projektov in rešitev, kako osvojiti nazaj svojo moč nad oblakom.
V povezavi s tem je zanimiv projekt tudi PageKite. PageKite je Python skripta, ki neodvisno za kako restriktivnim požarnim zidom, na kakšni napravi teče, ali sploh ima IP naslov ali ne, posreduje servis (npr. www strežnik, ssh, v bistvu karkoli) naprej, kot da ni nikakršnih ovir. Kratka video predstavitev s FOSDEM 2011
Za spletno iskanje sta dva zelo zanimiva prosto programska projeka:
Neo layout je zanimiv. Matija razmišlja, da bi ga predelal v prvi slovenski ergonomični razpored za tipkovnice. Nekdo tudi že za hobi proizvaja tipkovnice z (nemškim) Neo razporedom in pravi, da potrebuje vsaj 10 naročil, da se mu splača zagnati napravo za lasersko graviranje tipk. Če koga zanima ta projekt, naj se javi Matijatu.
Category/FellowshipEvents